Kaçıncı Elden Araç Satın Aldık?

Kategori: Hayatın İçinden


Destek 2

Oto Ekspertiz Sistem Yöneticisi

2.565 Okunma
2015 yılın da 5.500.000 aracın noter satışı gerçekleşti.

Kaçıncı Elden Araç Satın Aldık?

 

Son yıllarda kayıt dışı ekonomi ile mücadele hamlelerinde göze çarpan açıklardan birinin kaynağı 2. el araç alım satımlarında gerçekleşti. Tahmini rakamlara göre 500 milyonluk vergi kaybından söz ediliyor. Ancak Türkiye genelinde 2. el araç alım satımı prosedürleri, evrak işlemleri, devir öncesi ve sonrası zorunluluklar, noter işlemleri dâhil olmak üzere pazardaki arayışı yıldırmıyor. Sıfır km araç satın almak yerine 2015 yılında 5.500.000 aracın noter satışı gerçekleştirdi. 2015 yılının araç satışlarının toplamı yaklaşık 1.000.000'ken 5.500.000 aracın noter satışı ile el değiştirmesi sektörün, ülkenin ve tüketicinin gelecekteki refleksleri için dikkatle değerlendirilmelidir.

 

Vergi politikalarının sıra dağlar gibi tüketicinin önünde durup gölge etmesiyle; kullanıcılar yeni araç almak yerine başka ellerden araç noter satışı yapmayı tercih etti. ÖTV'den başlayıp KDV'ye kadar araç satışlarına uyarlanan tüm vergilere, banka kredilerinin faizlerine, benzin fiyatlarından kişi başına düşen milli gelire bakarsak; hangi açıdan değerlendirirsek değerlendirelim tüketiciye hak vermemek elde değil.  

 

İkinci el araçların noter satışı ile devrinde adeta survivor yarışmasını aratacak keskin parkurlar tüketiciyi karşılıyor. Noter öncesi işlemlerde Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik Cezası Kontrolü ve zorunlu Trafik Sigortası kontrolü, uzun ve meşakkatli bir yol. Bu aşamayı geçenleri satış, devir ve tescil için gerekli evrakları hazırlama telaşı sarıyor ki 6 basamaktan oluşuyor. Bu uzun yolları kat eden, beğendiği ihtiyacına ve zevkine uygun arabayı bulan tüketici eğer her aşamada da sorunla karşılaşmadan hepsini aşabilirse alım-satım gerçekleşiyor. 

 

Türkiye'deki otomotiv sektörünün toplam pazar payındaki satışlar göz önüne alındığında araç satışlarının yaklaşık 5 katı kadar noter satışları gerçekleşmiş bulunuyor. Sadece İstanbul'da yaklaşık 5.000 kayıt dışı galerici bulunduğunu düşündüğümüzde tüketiciler çok uyanık olmak zorunda. Gelir İdaresi Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın alacağı yeni tedbirleri ve gündemi takip ederek, noter satışlı araç işlemlerini gerçekleştirirken uzman yardımı almak en makul yol olarak karşımıza çıkıyor. 2015 yılında 5.500.000 araç noter satışı gerçekleştirdi ve 2016 neler getirecek takip etmeye devam edeceğiz. 


Oto Ekspertiz Yorumları

Bu habere henüz yorum yapılmamış


Yorum yapabilmek için öncelikle üye girişi yapmalısınız!