Oto Ekspertiz Raporu Zorunlu Hale Geliyor. Son Bir Kaç Hafta Kaldı

Kategori: Hayatın İçinden


Pelin BAHAR

Oto Ekspertiz Sistem Yöneticisi

2.718 Okunma
Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci, ikinci el oto alım satımlarında yeni dönem için hazırlıklara hız verdi.oto ekspertiz raporu zorunluğu geliyor.

Bakan Tüfenkci, 2. el araç satışlarında ekspertiz döneminin referandum sonrası hayata geçirileceğini açıklamıştı. 16 Nisan refedandumundan sonra yeni Türkiye ile hayata geçirilecek olan ekspertiz yasasının alt yapı çalışmaları tamamlandı.


2. el taşıt alım ve satımında yeni bir düzenleme ile otomobil alacakların mağduriyetinin giderilmesi için tasarlanan taslak aynı zamanda mağdur olan tüketicilerin açtıkları davalarında minimum düzeye indirilip mahkemelerin yoğunluğunu düşürmek de hedefleniyor. Milleyet, Hürriyet ve Sabah gibi ulusal basında bu haber yayınlanmıştır.

Yeni yasanın tamamlandığını belirten bakan, “Aradaki sözleşmelerin çerçevesini belirleyelim ve o çerçeveler neticesinde bu sözleşmeler oluşsun. En önemlisi de sattığınız araçların niteliklerini de sizler tam olarak beyan edin” dedi.Yasa ile satışa sunulan taşıtta, araca bilgilerin bulunduğu “bilgi kartı” bulundurulması düşünülüyor, tüketicilerin, ekspertiz raporu sayesinde taşıta ait bilgilerin doğruluğu konusunda bilgi sahibi olması amaçlanıyor.

 2. el araç alım satımı ile ilgili düzenlemeyi kamuoyunun da görüşlerine açtıklarını kaydeden Bakan Tüfenkci, “Sizlerin, bu işlerle iştigal edenlerin görüşlerini aldık ve Allah nasip ederse referandumdan sonra da bu yönetmeliği yayınlayıp hayata geçiriyoruz” demişti.


Oto Ekspertiz Yorumları

Bu habere henüz yorum yapılmamış


Yorum yapabilmek için öncelikle üye girişi yapmalısınız!